Perşembe, 26 Nisan 2018 00:07

VE DUBAI WORLD CUP’18…

Reşat Köstem

Kusursuz düzenlenmiş bir Dubai World Cup’ın daha sonuna geldik. Gerçi olanların çoğu aklımızdan çıkıp, bu koşu belleklerimizde yer edecek. Gelin, Dubai World Cup’a bir de bu yönden bakalım…

ATLAR PİSTE ÇIKIYOR

Artık son sözün söylenmesine çok az zaman kalmış ve gerçekten de nefesler tutulmuştu… Koşan atlar için bir şey diyemem ama jokeylerin çoğunun heyecanı yüzüne vuruyordu. Yılların deneyimi Yutaka Take ve  West Coast’un jokeyi Javier Castellano’nun bakışları bu söylediklerimizi doğrulamıyor mu?

GEÇEN YILKI GİBİ Mİ OLACAK?

Anımsarsınız geçen yılın kazananı Arrogate, kötü start çıkışı sonrası, olağanüstü bir yarış yaparak Gun Runner’ı geçmeyi başarmıştı. Gerçi o Arrogate’di, O gerçek bir şampiyondu… Bu yıl ise, sürpriz şansı verilen North America starttan iyi çıkamayıp, koşuya uymakta zorlandı. Antrenörü Saeed bin Suroor’ün “yere, göğe sığdıramadığı” Thunder Snow 10 starttan çıkıp, koşunun liderliğini aldı. Liderliği almak bir yana, koşuya tempo vermek için de hayli istekliydi. Godolphin ekürisinin daha şanslı gösterilen safkanı Talismanic olduğu için, bu taktiği kimse yadırgamadı. Thunder Snow “ayağından geldiği kadar” hızlanıp West Coast’u yıpratacak; 2 boy gerilerinde giden Talismanic de “bitirici” darbeyi vurmaya çalışacaktı… Bakalım öyle mi olacak?

EVDEKİ HESAP ŞAŞTI

Yarış heyecanı, bazen gerçekleri görmemizi engelliyor. Örneğin; bu koşuda olduğu gibi… Temponun, geçtiğimiz yıllarda Arrogate ve California Chrome’un kazandığı yarışlara oranla hayli yavaş gittiğini önemsemedik.  Geçen yıl Gun Runner, koşunun ilk 1000 metresini 1:00:51 ile geçerken, beş rakibi daha 1:01’e varmayan dereceler gerçekleştirdiler. Starttan iyi çıkış yapsa, elbetteki Arrogate de onlara katılacaktı. Bu yıl Thunder Snow ilk 1000 metreyi 1:02:23, son 1000 metreyi de 1:00:15 ile geçti. Bu tempo Amerikan atlarına göre değil. Hepimiz biliyoruz ki onlar, startla birlikte hızlanırlar ve koşuyu kısaltmaya çalışmazlar.  Bunun sonucunda 1400’e kadar başa baş giden koşunun 1700’ünde Thunder Snow ile West Coast arasındaki fark bir anda 3 boya, daha sonraki metrelerde de 5,75 boya kadar çıktı. Thunder Snow’un sprintine West Coast karşılık veremedi. Çünkü böyle bir yarış stiline sahip değildi. Şunu da göz önünde tutmak gerek, bence bu mesafe de West Coast’un limitinin üzerinde… Bir kehanette bulunabilir miyim? West Coast’un bundan sonraki jokeyi Javier Castellano olmaz.

THUNDER SNOW

YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME

Siz sakın bu atasözündeki gibi yapmaya kalkmayın. Yiğidi öldürüp, yaşama hakkını elinden alacaksınız ama hakkını yemeyeceksiniz… Meydan Hipodromu’nda Monterosso, African  Story, Prince Bishop gibi World Cup galiplerini de izledik. Thunder Snow bence bunlardan çok farklı ve büyük bir başarıya imza attı. Christophe Soumillon’un onu alkışlatmak istemesi de bence bu yüzden… Gerçi Soumillon’un hakkını da vermek gerek. Vazirabad ile üç kez Dubai Gold Cup’ı ve Thunder Snow ile rekor derece gerçekleştirerek World Cup’ı kazanmak her yiğidin harcı değil. Tebrikler Thunder Snow… Tebrikler Christophe Soumillon…

KAPANIŞ

Son Düzenlenme Pazartesi, 17 Aralık 2018 00:26